Sklejka czy osb? Wybierz odpowiedni materiał do swoich potrzeb

Materiały drewnopochodne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród kupujących. Sięgają po nie zarówno profesjonaliści oraz amatorzy, którzy produkują meble lub wykańczają wnętrza we własnym zakresie. Co wpływa na ich popularność? Przede wszystkim bardzo dobry stosunek ceny do jakości oraz mnogość potencjalnych wyborów i płyt, dzięki czemu każdy może dopasować model do swoich realnych potrzeb. W sklepach znajdziecie również sklejki i płyty OSB. Którą z opcji wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy określić do czego potrzebujemy materiałów. Sklejki i płyty OSB mają różną specyfikę i wielokrotnie będą wykorzystywane w innych sytuacjach, choć oczywiście zdarzają się wyzwania, gdzie mogą wzajemnie się zastąpić. Docelowo materiały te są do siebie dość zbliżone konstrukcyjne i pod kątem posiadanych właściwości, jednak warto sprawdzić kilka różnic, które między nimi zachodzą. Przede wszystkim sklejka stworzona jest z kilku warstw forniru, a płyty OSB powstają z wiórów drewnianych, które pozostają jako odpady po obróbce drewna.

Jakie są różnice między tymi materiałami?

Pierwszą różnice między sklejką i płytą OSB możecie dostrzec już na pierwszy rzut oka. Sklejki mają płaską powierzchnię, a płyty OSB są bardziej chropowate i widać na nich sprasowane ze sobą wióry. Większą wytrzymałością cechują się płyty OSB, które mogą być nawet 2,5 razy bardziej wytrzymałe, choć z reguły ta różnica jest mniejsza. Wpływ na wytrzymałość danych materiałów drewnopochodnych ma przede wszystkim różnica w ich produkcji.

Jeżeli interesują Was materiały bardziej odporne na wilgoć, to również sklejki w tym zakresie są bardziej praktyczne od płyt OSB. Z drugiej strony parametry techniczne klasycznych płyt OSB wielokrotnie są wystarczająca do potrzeb użytkowników, a ich dodatkowym atutem jest niższa cena. To sprawia, że płyty OSB bardzo często wykorzystywane są w domowych warunkach do tworzenia podstawowych konstrukcji, na przykład ścianek działowych, czy też do tworzenia mebli w modelu DIY. Ostateczny wybór zawsze powinien zależeć od potrzeb i możliwości użytkowników, ponieważ za materiały nie warto przepłacać.